Yaesu - FT-3185E ASP
Product code: XAH087N002-0E
Factory code: XAH087N002-0E
Barcode: 4909959182798
The FT-3185E ASP delivers dependable, high-performing 85W of transmit power. The Massive Heatsink with no cooling fan ensures reliable solid 85W RF power (selectable 85W / 50W / 20W / 5W).
The remarkable and convenient features of the new FT-3185EASP are:
- PMG (Primary Memory Group)
on the manually selected channel, the bar graph will display the activity of the other PMG channels.
- CFL (Customized Function List)
Up to 9 frequently used functions from the 44 Menus can be registered and be easily called.
Frequency range: TX: 144 - 146 MHz, RX: 136 - 174 MHz
Shipped next business day
Electrical data
  • Frequency step: 5 kHz / 6.25 kHz / 10 kHz / 12.5 kHz / 15 kHz / 20 kHz / 25 kHz / 50 kHz / 100 kHz /
  • Channels: 221
  • Operating temperature: -4°F to +140°F (-20°C to +60°C)
Transmitter
  • Power output (Watts): 85W / 50W / 20W / 5W
  • Modulation Type:: Variable Reactance
  • Maximum Deviation:: ±5kHz (Wide) / ±2.5kHz (Narrow)
  • Spurious Radiation:: Better than -60dB
  • Microphone Impedance:: 2k-Ohms
Receiver
  • Circuit Type:: Double Conversion Superheterodyne
  • Ifs:: 21.7MHz & 450kHz
  • Sensitivity (for 12dB SINAD):: Better than 0.16μV (136 - 140MHz) / Better than 0.14μV (140 - 150MHz) / Better than 0.19μV (150 - 174MHz)
  • electivity (-60dB):: 30kHz
  • Maximum AF Output:: 3W into 8ohms @10% THD
Mechanical data
  • Length: 185 mm
  • Height: 50 mm
  • Width: 160 mm